Haber

Eskişehir Porsuk Çayı yosun tuttu!

ESKİŞEHİR (İGFA) –Kısa adı ESÇEVDER olan Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği, 25 Ocak 2021’de Porsuk Çayı’ndaki balık ölümlerini ve 04 Ağustos 2022’de Beylikova’da Porsuk Çayı’nın kurumasını kamuoyuyla paylaştı.

Şimdi ise yeni açıklamasında Porsuk Çayı Beylikova’da da yosunlaşmaya başladığını belirterek, balık ölümlerinin bir an önce önlenmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Balık ölümlerinin bir çevre felaketi olduğunu hatırlatan ESÇEVDER Lideri Sadık Yurtman, “Balıkların ölümü su samuru, balıkçıl vb. balıklarla beslenen doğal yaşamın kaybına neden olacak, Flora (bitki) ve Fauna’yı (hayvan türleri) istikrarsızlaştıracaktır. ) Denizde yosun oluşumunun sebeplerinden biri de yeterli debide beslenememesidir ve bu durum Beylikova’da Porsuk Çayı’nın tekrar kurup kurumayacağı sorusunu gündeme getirmektedir. Porsuk Çayı’nın tamamı su yüzeyini kaplıyor, güneş ışınları dibe ulaşamıyor ve eko sistemin stabilitesi bozularak doğal yaşamı tehdit ediyor.Sorunlar büyümeden yetkililerin bir an önce analiz üretmesini bekliyoruz. havamızın, toprağımızın ve suyumuzun kirlenmesine, ekosistemin bozulmasına ve doğal yaşamın bozulmasına karşı olduğumuzu kamuoyuna duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

mudanyahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu