Haber

ABD, Esad rejimine insani yardım geçişi için sınırları açma çağrısında bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Esad rejimini Türkiye’deki depremlerden etkilenen Suriyelilere uluslararası yardım ulaştırmak için sınır kapılarını açmaya çağırdı.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki depremlerin Türkiye ve Suriye’de milyonlarca insanı etkilediğini belirterek, depremin ardından saatler içinde ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla federal kurumların yardım çalışmalarını seferber ettiğini vurguladı.

Pazartesi gününden bu yana yüzlerce ABD’li işçinin deprem bölgesine gittiğini ve 85 milyon dolarlık insani yardım açıkladıklarını açıkladıklarını belirten Blinken, “İlk BM yardım konvoyunun Babülhava kapısından geçtiği haberini de memnuniyetle karşılıyoruz. Cilvegözü) terimini kullanmıştır.

Blinken, “Esad rejimini yardımın tüm sınırlarından geçmesine, depremden etkilenen tüm bölgelere yardım dağıtımına izin vermeye ve insani yardımın istisnasız ihtiyaç sahibi tüm Suriyelilere ulaşmasına izin vermeye davet ediyoruz.” davet edildi.

ABD’nin hem Türkiye hem de Suriye’deki depremden etkilenenler için elinden gelenin en iyisini yapacağına işaret eden Blinken, “ABD, Türkiye ve Suriye halkına desteğini sürdürecektir. Bu noktada uluslararası ortaklarımızın desteğini memnuniyetle karşılıyoruz. ihtiyaç zamanı.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu