Haber

ABD, F-35A Savaş Uçağının Güney Kore’ye Satışını Onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye tahmini 5,06 milyar dolar değerinde F-35A tipi savaş uçağı ve çeşitli askeri teçhizatın satışını onayladı.

Pentagon’un Savunma Güvenliği ve İşbirliği Ajansı’ndan (DSCA) yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın varsayımının, Güney Kore’nin mühimmat, destek ekipmanı ve işçi eğitimi dahil olmak üzere 25 adete kadar F-35A tipi savaş uçağı ve 26 adet uçak teslim edeceği yönünde olduğu belirtildi. 5,06 milyar dolar maliyetle. Şirketin F-135-PW-100 motorlarının satışına onay verdiği belirtildi.

Açıklamada, satış onayına ilişkin ABD Kongresi’ne tebliğ gönderildiği bildirildi.

ABD’nin dış politikasına ve ulusal güvenlik hedeflerine katkı sağlayacağı belirtilen olası satışın, “bölgedeki saldırganlığı caydıracağı” ve Güney Kore’nin mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kapasitesini artıracağı vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı’nın silah satışına onay vermesi, ABD yönetimi açısından satışta herhangi bir sakınca olmadığı anlamına geliyor.

ABD Kongresinin, Bakanlığın kararına 30 iş günü içerisinde itiraz etmemesi halinde yönetim, satışa onay verilen ülke ile paketin içeriğine ilişkin görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklifin olumlu yanıtlanması durumunda satın alma süreci gerçekleştirilir.

payashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu