Haber

Filistin Esir İşleri Ajansı: İsrail, 2022’de Kudüs’ten 600’den fazla çocuğu ev hapsine aldı

İsrail’in bu yıl işgal altındaki Kudüs’te 600’den fazla Filistinli çocuğu ev hapsine aldığı bildirildi.

Filistin Esir İşleri Ajansı’nın hazırladığı raporda, İsrail makamlarının 2015 yılında başlattığı ev hapsi uygulamasının çemberini genişleterek sürdürüldüğü belirtildi.

Raporda, söz konusu uygulama kapsamında Tel Aviv yönetimi tarafından bu yıl Kudüs kentinde 600’den fazla çocuğun ev hapsine tabi tutulduğu belirtiliyor. Ev hapsinde tutuluyor.” terimler kullanıldı.

Raporda, Filistinli bir çocuğun soruşturma evrakları tamamlanana kadar ev hapsine tabi tutulabileceğine işaret edilirken, İsrail’in çocuklara uyguladığı bu gözaltının birkaç günden bir yıla kadar değişebileceği vurgulandı.

Raporda, İsrail mahkemesinin Filistinli bir çocukla ilgili kararının ev hapsindeki süreci kapsamadığı, ev hapsindeki çocuklara takip için elektronik bileklik takıldığı ve dışarı çıkmalarına izin verilmediği kaydedildi.

Raporda, Kudüslü çocukların İsrail’in yatılı cezaevi uygulamaları nedeniyle başta eğitim olmak üzere birçok haktan mahrum bırakılma gibi kaygı süreçlerine maruz kaldığı belirtildi.

Filistin Tutsaklar Derneği, 19 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin 2015 yılından bu yana 18 yaş altı 9 bin 300’den fazla Filistinli çocuğu gözaltına aldığını bildirdi. 2022.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu