Haber

Çin’den ilk deprem yardım sevkiyatı yolda

Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından afet bölgelerine acil durum malzemelerinin ulaştırılması için ilk sevkiyat Çin’den yapıldı.

Yardım malzemeleri taşıyan bir Türk Hava Yolları (THY) kargo uçağı yerel saatle 06:15’te (yerel saatle 01:15) Şangay Pudong Uluslararası Havalimanı’ndan havalandı.

Türkiye’nin Şangay Başkonsolosu Hüseyin Emre Ergin, Çin Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan 80 tonluk 40 bin battaniyenin ilk sevkiyatının Şangay’dan hareket ettiğini bildirdi.

Yarın ve 15 Şubat’ta Şanghay’dan iki sevkiyatın daha planlandığını belirten Ergin, bu sevkiyatların afet çadırları, tıbbi cihaz ve malzemelere de ağırlık verileceğini bildirdi.

Çinli kurum ve kuruluşların yardıma büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Ergin, önceliği soğuğa karşı koruyucu malzemeler, ısıtıcı cihazlar ve tıbbi ekipmanlara verdiklerini kaydetti.

Ergin, yardım organize etmek için THY’nin havalimanlarındaki kargo depolarını kullandıklarını ancak yetmediği için yeni depolama alanları kiraladıklarını söyledi.

Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (CIDCA), önümüzdeki günlerde 1000 adet pamuklu dokuma çadır, elektrokardiyografi ve ultrason cihazları, tıbbi nakil araçları ve portatif hasta yataklarının gönderilmesinin planlandığını bildirdi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği de yardımlarının bununla sınırlı kalmayacağını, ihtiyaç duyulan malzemeleri Türkiye’ye ulaştırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Yardımı taşıyan uçağın saat 13.40 CEST’de İstanbul Havalimanı’na inmesi bekleniyor.

haber-andirin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu