Haber

Araştırma: Mantarlar, havlayan böceklerin ağaçları istila etmesine yardımcı olur

Yeni bir çalışma, mantarların yaydığı kimyasalların, kabuk böceklerinin ağaçları istila etmede değerli bir rol oynadığını ortaya koydu.

ScienceNews’in haberine göre, ağaçlarda beslenen ve yuva yapan kabuk böceklerinin, bu tür böceklere karşı reçine gibi “güçlü” savunma mekanizmalarına sahip olan kozalaklı ağaçları bile nasıl istila ettiği üzerine bilim adamlarının yaptığı araştırmada, mantarların onları çekmede etkili olduğu belirlendi. ağaçlara böcekler.

Son yıllarda Avrupa’da milyonlarca kozalaklı ağaç türü kabuk böcekleri tarafından istila edildi.

Kabuk böcekleri tarafından alınan ağaçlarda “Grosmannia” türü de dahil olmak üzere bazı mantarlar bulunduktan sonra, araştırmacılar, ikisi arasında bir ilişki olabileceği olasılığını düşündüler.

Bilim adamlarının ağaçları, kabuk böcekleri ve diğer ağaçların kaptığı mantarlarla karşılaştırdıkları çalışmada, mantarların ağacın savunma sisteminin bir parçası olan kimyasalları bozarak böcekleri ağaca çekecek yeni kimyasallar saldığını gözlemlediler.

Mantar ve kabuk böcekleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyan araştırmanın, iklim değişikliği nedeniyle böcek istilasına karşı daha savunmasız hale gelen ağaçları korumak için alınması gereken önlemlere ışık tutması bekleniyor.

Araştırma “PLOS Biology” dergisinde yayınlandı.

erzinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu